Home   Bez kategorii   Parabanki, a wpisy w BIK

Parabanki, a wpisy w BIK

 BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja która gromadzi informacje na temat naszych operacji finansowych, są tam zarówno pozytywne jak i negatywne wpisy dotyczące spłat kredytów i innych zobowiązań. Kto ma wgląd do tych informacji, i kto może dokonywać tam wpisów?

Jeżeli ubiegamy się o kredyt w banku, ważną informacją jest czy posiadamy negatywne wpisy w BIK, gdyż zarówno banki jak i SKOKi mają obowiązek prześledzenia naszej historii kredytowej zanim udzielą nam wsparcia finansowego. Same mogą też takich wpisów dokonywać, jeżeli będziemy zalegać ze spłatą zobowiązania. Takie dane przechowywane są w BIKu przez okres pięciu lat. Ale jak to jest w przypadku parabanków, czy mają one dostęp do wszystkich danych?

Dużo instutucji pozabankowych, reklamuje sie hasłami „nie sprawdzamy BIKu”, kusząc tym potencjalnych klientów, którym wcześniej odmówiły banki. Jednak zastanówmy się czy w ogóle możliwe jest by parabank sprawdził nas w Biurze Informacji Kredytowej. BIK to instytucja utworzona przez banki i to one mają do niej pełny dostęp. Natomiast przeglądając umowe pożyczki poza parabankiem możemy spotkać się z podpisaniem wyrażenia zgody na sprawdzenie w BIG Infomonitor – Biurze Informacji Gospodarczej. BIG natomiast może uzyskiwać część informacji od BIKu. Nie są to oczywiście uslugi bezpłatne i każdy parabank żeby sprawdzić swojego klienta musi zapłacić BIK za udostępnienie takich danych. Oczywiste więc będzie że nie dla wszystkich pozyczkodawców będzie to opłacalne.

Co dzieje się w odwrotnej sytuacji? Czy parabank może dodać wpis do BIK?
Wpisy do BIK mogą dodawać tylko banki i SKOKi, natomiast pożyczkodawca może dokonać wpisu np do BIG, jeżeli wcześniej zawarł z tą instutucją pisemną umowę, dotyczącą udostępniania i przekazywania danych swoich klientów.
Jest to z pewnośćią dobra wiadomość dla osób, które boją się skorzystać z pożyczki w obawie przed kolejnym negatywnym w BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Get Best Services from Our Business.