-
wrzesień 2024 P W Ś C P S N 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Archiwa
Twoje mieszkanie wymaga remontu? Jeśli planujesz coś więcej niż odświeżenie ścian i sufitu, z pewnością będzie Ci potrzebny dodatkowy zastrzyk gotówki. Poważniejszy remont to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd najlepiej wziąć te pieniądze?
Kredyt hipoteczny
Jeżeli planujesz gruntowny remont mieszkania lub domu i potrzebujesz większej kwoty, dobrym rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jego zdecydowaną zaletą jest niskie oprocentowanie. Jest ono związane z mocnym zabezpieczeniem, jakim jest hipoteka. W księdze wieczystej nieruchomości wpisujemy bowiem hipotekę na rzecz banku.
Okres spłaty kredytu możemy rozciągnąć nawet na kilkadziesiąt lat. Będzie to dla nas oznaczać niższe miesięczne raty i mniejsze obciążenie budżetu domowego.
Jakiej kwoty możemy się spodziewać? Minimalna to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Maksymalna będzie z kolei zależeć od naszej zdolności kredytowej, a także wartości nieruchomości. Może sięgać nawet kilku milionów złotych.
Z kredytem hipotecznym związane są jednak dodatkowe koszta, takie jak opłacenie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, ubezpieczenie mieszkania na koszt właściciela czy koszt wyceny nieruchomości. Pamiętajmy również, że wydłużenie okresu spłaty kredytu generuje jego większy koszt.
Kolejnym minusem jest również długi okres oczekiwania na decyzję, który sięga miesiąca.
Ponadto warto pamiętać, że jeśli nasza nieruchomość jest już obciążona hipoteką, nie otrzymamy ani kolejnego kredytu hipotecznego, ani pożyczki hipotecznej. Rozwiązaniem jest podwyższenie obecnego zobowiązania o kwotę na dowolny cel. Można to jednak zrobić tylko w sytuacji, gdy znaczna jego część jest już spłacona.
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy należy do najdroższych produktów bankowych. Najczęściej jest bardzo wysoko oprocentowany. Musimy również liczyć się z wysoką prowizją, jaką przyzna sobie bank.
Okres, na jaki możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy, to kilka lat, w związku z tym jest on bardziej obciążający dla budżetu domowego – spłacamy go szybciej, jednak miesięczne raty są wyższe.
Jaką kwotę możemy zaciągnąć? W zależności od naszej zdolności kredytowej, może ona sięgać 200 tysięcy złotych.
Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego jest jego dostępność. Z jego przyznaniem wiąże się bowiem absolutne minimum formalności – zazwyczaj potrzebne jest jedynie zaświadczenie o dochodach. Sam proces przyznawania kredytu również jest szybki – najczęściej decyzja podejmowana jest jeszcze tego samego dnia.
Ponadto, jeśli jesteśmy stałymi klientami banku, mamy szanse otrzymać lepsze warunki, a także możemy się spodziewać szybszej decyzji o udzieleniu kredytu.
Co wybrać?
Jak widać, oba rodzaje kredytów mają swoje wady i zalety. Dlatego nasza decyzja musi być przemyślana.
Jeśli potrzebujemy większej kwoty (powyżej 40-50 tysięcy złotych), najczęściej bardziej opłacalne będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeśli z kolei zależy nam na szybkości procesu, a kwota, której potrzebujemy, nie jest tak wysoka, lepszą opcją wydaje się być kredyt gotówkowy.
Należy jednak pamiętać, że aby wziąć kredyt hipoteczny, obowiązkowy jest wkład własny. Może on przekraczać nasze możliwości finansowe. W związku z tym, iż nie zawsze dysponujemy wymaganą przez bank kwotą, dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który pozwoli nam na opłacenie wkładu własnego potrzebnego do wzięcia kredytu hipotecznego.
Podczas podejmowania decyzji warto jednak dokładnie przeanalizować całkowity koszt każdego z kredytów, a także wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe.