Home   Bez kategorii   Dlaczego warto zastanowić się dwa razy przed wzięciem pożyczki?

Dlaczego warto zastanowić się dwa razy przed wzięciem pożyczki?

Niektórzy mają w sobie na tyle samodyscypliny, by regularnie odkładać pieniądze i gromadzić oszczędności na tzw. czarną godzinę. Tych osób w Polsce jest jednak zdecydowanie mniej, dlatego w przypadku pojawienia się niespodziewanych wydatków jesteśmy skazani na łaskę rodziny lub rozglądamy się w poszukiwaniu oferty szybkiej pożyczki gotówkowej. Ta ostatnia decyzja podjęta zbyt pochopnie może znacznie uszczuplić nasz budżet.

 

Pożyczki pozabankowe, których ofert aktualnie na Polskim rynku jest bardzo dużo kuszą nas swoimi zaletami, którymi są szybkość, ogólnodostępność i brak formalności. Większość decyzji o udzieleniu gotówki spotyka się z pozytywnym rozpatrzeniem i naprawdę rzadko zdarzają się odmowy. Dlatego na tą prostą metodę decyduje się coraz większa liczba Polaków Niestety druga strona medalu nie zawsze prezentuje się równie dobrze.

Kwota pierwszej pożyczki zaciąganej w danej firmie waha się pomiędzy 100 a 1100 zł. Kolejne z nich możemy zaciągać na większe sumy, ale często są one obciążone większym oprocentowaniem. Umowa pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą musi spełniać warunki obowiązującego prawa, a to ogranicza oprocentowanie pożyczek i kredytów do czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Na dzień 4.07.2013r. stopa lombardowa NBP wynosiła 4%, a więc maksymalne odsetki to 16%. Taki limit jednak nie jest brany pod uwagę, jeżeli chodzi o pozostałe opłaty (np. koszty ubezpieczenia, prowizje, itd.), dlatego też rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględniająca wszystkie koszty pożyczki, zwykle znacznie przekracza maksymalne oprocentowanie dopuszczane przez prawo.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Koniecznie wypytajmy konsultanta o wszystkie szczegóły. Jeżeli coś jest dla nas niejasne, nie ma po co ryzykować i lepiej od razu przejść do oferty kolejnej instytucji. Koniecznie porównajmy oferty dostępne w naszym mieście pod względem opłat za niewywiązanie się ze spłaty w określonym czasie, by w razie problemów nie utknąć w ciężkiej sytuacji.

Nie tylko banki korzystają z polityki ukrytych kosztów, więc zanim podpiszemy umowę, zapoznajmy się z treścią umowy, by nic nie umknęło naszej uwadze. Pożyczajmy rozsądnie i tylko, gdy jest to naprawdę konieczne, a problemy finansowe na pewno nas nie dosięgną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Get Best Services from Our Business.