Home   Bez kategorii   Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Posiadając wiele kredytów w różnych instytucjach bankowych warto zastanowić się nad połączeniem ich w jedno zadłużenie u jednego pożyczkodawcy. Konsolidacja kredytu jest dobrym rozwiązaniem jednak nie w każdej sytuacji. Chcesz wiedzieć czy warto skonsolidować swoje kredyty? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Największą zaletą konsolidacji kilku kredytów jest jedna wygodna rata. Posiadanie różnych kredytów wiąże się z posiadaniem kilku rat, różnej wysokości i z innymi terminami zapłaty. Łatwo jest się zatem pomylić lub coś przeoczyć. Pojedyncza rata ma stałą wartość, stały termin zapłaty i wykonuje się przelew na jeden numer konta. Sprawa jest zatem znacznie uproszczona. Drugą zaletą jest zmniejszenie kosztów związanych z obsługą kilku kredytów w różnych bankach jednocześnie. Niezapłacenie jakiejś raty z powodu przeoczenia i zamieszania, skutkuje naliczaniem odsetek. Nawet jeżeli spłaca się w miarę regularnie, istnieją też inne koszta jak np. opłaty za każdorazowe wykonanie przelewów do różnych banków. Mając jedną ratę płaci się tylko raz za przelew i nie sposób jest tego przeoczyć. Kolejnym ułatwieniem, jakie daje nam konsolidacja kredytu, to uporządkowanie wszystkich finansów, szczególnie związanych z kredytami. Wiemy jaką kwotę mamy do spłacenia, jaka jest wysokość miesięcznej raty, jaki jest termin ostateczny, a także termin każdej raty i wobec jakiego banku musimy tę należność regulować. Dzięki temu możemy łatwo określić, ile zostanie nam pieniędzy na bieżące wydatki. Taki porządek jest bardzo ważny, aby nie mieć żadnych zaległości ani problemów finansowych. Czasami do kredytu konsolidaycjnego bank dorzuca dodatkową gotówkę na dowolne wydatki, co dla wielu może być rzeczywiście zachęcające.

 Jakie natomiast są wady konsolidacji? Dla niektórych wadą może być wydłużający się czas spłaty, jednak jest to cena, jaką płaci się w zamian za niższą ratę. Trzeba się z tym liczyć. To, co również uważane jest za wadę, to dokładne sprawdzenie przez bank historii BIK klienta. Kredytodawca musi jednak mieć chociaż cień zapewnienia, że jego klient będzie wywiązywał się ze zoobowiązań wobec niego, tym bardziej przy długim okresie czasu spłaty. W przeciwnym wypadku wiele by ryzykował.

 Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet i może znacząco ułatwić sytuację finansową kredytobiorcy oraz zapewnić mu dobre warunki do spłaty zoobowiązań. Jest to wystarczającą zaletą, aby zdecydować się na połączenie swoich wszystkich kredytów w jeden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Get Best Services from Our Business.