Home   Bez kategorii   Oszczędzanie czy zadłużenie – co lepsze?

Oszczędzanie czy zadłużenie – co lepsze?

Niejednokrotnie jesteśmy w sytuacji problematycznej nie wiedząc, którą drogę wybrać. Wówczas kuszącą ofertą może wydawać się możliwość wzięcia kredytu. Wydaje nam się to najlepszym rozwiązaniem, niżeli przysłowiowe zaciąganie pasa. Oszczędzanie zazwyczaj kojarzy nam się z odmówieniem sobie czegoś. Jednak nie musi być ono odbierane negatywnie.

Oszczędzanie, jak sama nazwa wskazuje to proces prowadzący do zgromadzenia oszczędności. Na samym początku wyobrażamy sobie, że nie dla nas taka forma składania pieniędzy. Sądzimy, że konieczne będzie odmówienie sobie przyjemności w celu zwiększenia budżetu. Jednak nie na tym rzecz polega. Przed zdecydowaniem się na odkładanie gotówki ważne jest pozytywne przekonanie się do tego przedsięwzięcia. Kolejnym krokiem jest ustalenie celu oszczędzania, który będzie nas motywował. W trakcie tego procesu nie rezygnujemy z całkowitego wydawania funduszy. Warto kierować się zasadą smart shoppingu. Polega ona na racjonalnym planowaniu budżetu poprzez poszukiwanie i porównywanie atrakcyjnych ofert produktów, które nas interesują. Często wmawiamy sobie, że nas nie stać na oszczędzanie, co jest błędem. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że każdego stać na odkładanie przeanalizuj swoje codzienne wydatki. Po paru tygodniach notowania, przekonasz się gdzie „uciekają” Twoje pieniądze. Po czym warto wyciągnąć wnioski.

Rozwiązaniem, które może nam również pomóc w oszczędzaniu jest ulokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Banki proponują nam różnorodne oferty, z których można skorzystać. Podczas trzymania pieniędzy w tzw. skarpecie nic nie zarobimy, a poprzez lokatę zawsze uzyskamy parę złotych więcej.

Często nasze oszczędności ratują nas przed nagle niespodziewanym wydarzeniem. Służą na tzw. czarną godzinę. Chronią nas przed zaciągnięciem kredytu, który często przeobraża się w spiralę długów.
Zadłużenie nie jest dobrym rozwiązaniem w celu uniknięcia problemów finansowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować swoją aktualną sytuację finansową. Zastanowić się czy koniecznym rozwiązaniem jest wzięcie dofinansowania. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi ofertami chwilówek. W tym celu można skorzystać z porównywa rek finansowych lub uzyskać poradę doradcy finansowego. Często zaciągnięcie kredytu pociąga za sobą kolejny kredyt. Jedną pożyczkę spłacamy drugą, przy czym wchodzimy w coraz większe kłopoty związane z terminową spłatą zobowiązań.

Przed zdecydowaniem się ostatecznie na kredyt warto zorientować się o wysokości jego oprocentowania oraz prowizji. „Atrakcyjne” kredyty często posiadają skryte opłaty z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci bądź utraty pracy. Warto też zwrócić uwagę podczas otrzymania spadku. Często wraz z nim można również przejąć długi.

Przed dokonaniem wyboru którą drogę wybrać warto mieć na uwadze, że życie na kredyt kiedyś się kończy. A posiadanie długów negatywnie wpływa na nasz wizerunek w społeczeństwie. Zacznij oszczędzać zaczynając małymi krokami, by żyć spokojnie bez niepotrzebnych dylematów czy trudności związanych z licznymi długami, z których ciężko wyjść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Get Best Services from Our Business.