-
wrzesień 2024 P W Ś C P S N 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Archiwa
Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem mającym pomóc w spłacie zadłużenia. Taką możliwość powinny mieć na uwadze osoby, które mają do spłacenia kilka kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach. W szczególności gdy pojawiają się problemy z terminową spłatą rat.
Na czym polega konsolidacja kredytu
Konsolidacja polega na połączeniu dotychczasowych zobowiązań w jeden kredyt. Taka możliwość jest rozwiązaniem problemów finansowych związanych z terminową spłatą rat. Jednak niewiele ludzi słyszało o możliwości skonsolidowania kredytu oraz warunkach jakie należy spełnić by móc otrzymać kredyt konsolidacyjny.
Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego zobowiązuje się do uregulowania należności w innych bankach, gdzie kredytobiorca zaciągnął wcześniejsze pożyczki. Dłużnik zamiast spłaty kilku rat, reguluje tylko jeden kredyt. Konsolidacja jest obniżeniem miesięcznej raty kredytu, co wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty pożyczki.
Skonsolidować możemy:
- kredyt gotówkowy,
- samochodowy,
- pożyczkę hipoteczną,
- debet na karcie kredytowej
- linię kredytową w rachunku bieżącym.
Rodzaje kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jak sama nazwa wskazuje posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki. Ustanawiana jest ona z reguły na nieruchomości mieszkalnej, której właścicielem jest osoba chcąca zaciągnąć pożyczkę. Zaletą jest niższe oprocentowanie zadłużenia.
Kredyt konsolidayjny gotówkowy – otrzymywany jest na krótszy czas oraz mniejszą sumę. Oparty jest na gorszych warunkach oprocentowania, ponieważ nie posiadamy zabezpieczenia hipotycznego.
Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
Zalety:
– zamiana kilku kredytów na jeden,
– niższa miesięczna rata,
– możliwość ustalenia dogodnego dla nas terminu spłaty pożyczki,
– możliwość wybrania waluty,
– możliwość dodatkowego ubezpieczenia kredytu.
Wady:
– kredytobiorca musi być wypłacalny (minimalizacja ryzyka),
– wydłużenie czasu spłaty kredytu,
– wzrost całości kosztów obsługi zadłużenia.
Co należy zrobić przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego
Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego przed podpisaniem ostatecznej umowy warto przeanalizować oferty kilku banków. Jeśli nie znamy się na sprawach finansowych możemy poprosić kogoś o fachową pomoc. Jednak nie opierajmy się tylko na jednej opini. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie interesujących nas ofert w porównywarce kredytów. Gdzie w prosty i przejrzysty sposób są przedstawione różnorodne oferty.