-
grudzień 2024 P W Ś C P S N 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Archiwa
Lokata bankowa często nazywana też depozytem bankowym jest jedną z najpopularniejszych form oszczędzania pieniędzy. Polega ona na powierzeniu środków finansowych banku na określony czas. Właścicielowi depozytu po upływie określonego terminu zostają wypłacone środki wraz z odsetkami, które uzależnione są od wysokości oprocentowania i dlugości trwania lokaty.
W chwili trwania lokaty banki dysponują powierzonymi im środkami pieniężnymi udzielając kredytów, pożyczek etc.
Podział lokat bankowych
Podstawową grupą lokat są depozyty terminowe. Można je podzielić ze względu na czas trwania oraz oprocentowanie. Lokaty terminowe charakteryzują się jak sama nazwa wskazuje długością ich trwania. Wyróżniamy długo i krótkoterminowe lokaty. Przy założeniu depozytu należy przeanalizować naszą sytuację materialną oraz zastanowić się na jaki okres chcemy go zaciągnąć. Podczas obowiązywania lokaty nie można wypłacić oraz wpłacić żadnych pieniędzy. W przypadku zarwania umowy bank nie zwróci nam odsetek.
Drugie kryterium podziału lokat jest oprocentowanie. Zazwyczaj depozyty posiadają stałe oprocentowanie. Oznacza to, że podczas złej sytuacji na rynku bank nie może zmienić wysokości oprocentowania lokaty. Instytucje finansowe również oferują depozyty z zmiennym oprocentowaniem, które ustala się raz na określony czas (np. raz na 3 miesiące).
Depozyt bankowy „a’vista”
a’vista jest lokatą na żadanie. Jednak żeby z niej skorzystać musimy posiadać rachunek bankowy w danym banku. Kolejnym wymogiem jest wpłacenie odpowiedniej sumy na lokatę. Jej długość nie jest ściśle określona. Co jest dużum plusem. Rozpoczyna się z dniem wpłaty depozytu, a kończy gdy wypłacimy środki finansowe. Pieniądze nie są kapitalizowane.
Zalety i wady lokaty bankowej
Zalety:
– z góry określony zysk w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem,
– bezpiecznie deponowane pieniądze,
– potrzebny niewielki kapitał do założenia lokaty.
Wady:
– zamrożenie pieniędzy na czas trwania lokaty,
– w przypadku trwania umowy, zerwanie jej skutkuje możliwością utraty odsetek,
– stosunkowo niski zysk.
Warto wziąść pod uwagę, że zysk z lokaty zależy od kwoty jaką zdeponujemy oraz długości czasu jej obowiązywania. Lokaty bankowe są dobrym rozwiązaniem prawnego pomnożenia pieniędzy.
Dzisiejsze lokaty wachają się w granicach 3-4%. Dlatego przy wyborze lokat warto skorzystać z porównywarki finansowej lub porady specjalisty. Partą uwagi porównywarką jest www.confronter.pl.