Home   Bez kategorii   Umowa pożyczki – na co zwrócić szczególną uwagę?

Umowa pożyczki – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z najczęściej spotykanych umów w obrocie gospodarczym jest umowa pożyczki,  to najprostsza czynność „kredytowa” z jaką możemy się spotkać. Wzięcie pożyczki to łatwy i najszybszy dostępny na rynku sposób na zdobycie gotówki. Jednak i tu jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Pożyczkę gotówkową bierzemy by uregulować większe rachunki, dodatkowe opłaty i małe wydatki, które nieoczekiwanie przyszło nam zapłacić. Nie przywiązujemy więc szczególnej uwagi do umowy i wszystkich zapisów, ponieważ zależy nam glównie na czasie i jak najszybszym załatwieniu wszystkich pilnych spraw.

Większe firmy przeważnie mają spójne, jasno określone zasady dotyczące zobowiązań jakie podejmuje klient wobec pożyczkodawcy. Jednak zawsze warto sprawdzić na co się decydujemy.
Umowa pożyczki jest dokumentem, w ramach którego pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść określoną własność (pieniądze) na pożyczkobiorcę – klienta. Ten z kolei decyduje się zwrócić całą pożyczoną kwotę, lub jej równowartość i dodatkowy procent.
Umowy pożyczki konsumenckiej oraz pożyczki zawieranej z bankiem, powinny być zawarte w formie pisemnej, niezależnie od ich wartości.
W umowie pożyczki należy jasno określić dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy oraz przedmiot umowy, czyli określoną kwotę pieniędzy.
Prawo nie wymaga, aby strony określiły termin, w jakim przedmiot pożyczk ma być wydany i w jakim powinien zostać zwrócony. W interesie stron jest jednak dokładne sprecyzowanie tych terminów. Pozwala to uściślić rozliczenie z pożyczki i znacznie ułatwia relacje, między stronami umowy.
Wynagrodzenie w zapisie umowy nie jest istotne, ale w praktyce umowy o pożyczki są płatne. Warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli strony przewidziały w umowie obowiązek zapłaty odsetek od pożyczki, to nie mają one w tym zakresie dowolności. Maksymalna wysokość odsetek nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP. Warto jednak wiedzieć że pożyczkodawca nakłada inne opłaty dodatkowe, które w żaden sposób nie są uregulowane prawnie i dlatego procent jaki widzimy najczęściej w umowie o pożyczkę znacznie przekracza granicę czterokrotności stopy lombardowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Get Best Services from Our Business.